Kino to niewątpliwie jedna z form rozrywki. Rozrywki wyjątkowej, bo przebiegającej na płaszczyźnie kulturalnej. Filmy stanowią nośnik kultury i dzięki temu wzbogacają oglądających o określone przeżycia, emocje i refleksje. Znaczenie filmu dla kultury jest tak duże, że w wieku krajach określone tytuły krajowe są dotowane przez budżet państwa i to na dwa sposoby. W przypadku pierwszego z nich dotacja dotyczy nakładów na produkcję. Drugi polega na dotowaniu biletów dla widzów, dzięki czemu są one tańsze. W Polsce taki program również realizuje wiele kin niszowych, lokalnych oraz jeden z największych komercyjnych graczy na rynku. Jak to działa i jakie filmy można obejrzeć, przeczytacie poniżej.
„Kultura dostępna”
W ramach programu „Kultura dostępna” w kinach w całej Polsce widzowie mogą obejrzeć najlepsze polskie produkcje kinowe, które zostały nagrodzone na różnorodnych festiwalach i docenione przez krytyków. Celem akcji jest udostępnienie kultury na wysokim poziomie szerszemu gronu odbiorców, dzięki obniżeniu ceny biletu na seans.
Filmy wyświetlane w ramach tego programu mają preferencyjną cenę i bilet kosztuje zawsze 10 złotych. Takie rozwiązanie jest możliwe dzięki współpracy Narodowego Centrum Kultury i sieci kin. Z reguły w ciągu miesiąca dostępne są dwa tytuły w ramach projektu.
Wybrane tytuły
W ramach „Kultury dostępnej” na ekranach kin można było obejrzeć dotychczas najlepsze polskie produkcje kinowe. Między innymi oskarową „Idę” czy nominowaną do nagrody Akademii Filmowej „Zimną wojnę”. W tym cyklu dostępne były również popularne polskie filmy jak „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”, „Kamerdyner” czy lekka i romantyczna „Planeta singli”.
To, co wyróżnia tę kampanię na tle innych cykli kinowych, to udostępnianie różnych gatunków, które łączy polska produkcja. Dzięki temu mamy możliwość obejrzenia zarówno filmów popularnych, jak i niszowych. Przykładem tych drugich jest zdobywca nagrody na gdyńskim festiwalu, film „Jak pies z kotem” będący zapisem autentycznej historii filmowców, braci Kondratiuków. Innym filmem niszowym dostępnym w tej samej kategorii jest „Fuga” ze znakomitą rolą Gabrieli Muskały. Także ten film oparty jest na prawdziwych wydarzeniach i opowiada historię kobiety, która cierpi na zaburzenie nazywane w psychiatrii fugą dysocjacyjną a przejawiające się utratą pamięci.
Filmy i kino to sposób na uczestnictwo w kulturze, dotknięcie tematów, z którymi nigdy wcześniej się nie spotkaliśmy, lub przeciwnie takich – które towarzyszą nam nieustannie, i spojrzenia na nie z nowej perspektywy.