Film to jeden ze sposobów wyrazu artystycznego. Bez wątpienia kino ma wydźwięk edukacyjny, chociaż z pewnością nie dotyczy on wszystkich kinowych produkcji. Każdy film stanowi swoiste spojrzenie scenarzysty i reżysera na określony problem. Jest zaledwie punktem wyjścia do dalszych poszukiwań i rozważań.
Formy edukacji filmowej
Edukacja filmowa prowadzona jest często w ramach specjalnych cykli seansów dla młodzieży szkolnej. Cykle te dostępne są w kinach niezależnych i komercyjnych. Bilety wstępu objęte są specjalnym rabatem ze względu na dotację z budżetu państwa.
Innym sposobem na edukację, są seanse prowadzone w ramach dyskusyjnych klubów filmowych. Przed rozpoczęciem projekcji osoba prowadząca późniejszą dyskusję, dokonuje krótkiego przedstawienia reżysera i jego dorobku artystycznego. Krótko również nawiązuje do problematyki filmu, która będzie później przedmiotem szerszej dyskusji.
Edukacyjne gatunki filmowe
Mimo, że edukacja nie stanowi najczęściej pierwotnego celu twórców filmu, to niektóre gatunki niejako przy okazji opowiadanej historii są edukujące bardziej niż inne. Ten wymiar poznawczy dotyczy w głównej mierze filmów historycznych, opartych na prawdziwych wydarzeniach. Dzięki wiernemu oddaniu sytuacji, które nastąpiły w przeszłości widz ma możliwość poznania określonych faktów historycznych, obowiązujących w poprzedniej epoce stylów w modzie i sztuce, poznania życiorysów sławnych ludzi, które ukształtowały ich twórczość.
Niewątpliwie w nurt kina edukacyjnego wpisuje się film dokumentalny, który przedstawia pewne historie, pokazując towarzyszące im rzeczywiste okoliczności. Spojrzenie dokumentalistów jest najczęściej stosunkowo szerokie i przedstawia różne punkty widzenia opowiadanych historii. To właśnie stanowi często o ich walorach edukacyjnych. Widz mając możliwość spojrzenia na problem z różnych perspektyw, sam musi wybrać czy i po której stronie się opowiada.
Kolejnym gatunkiem kinowym, o którym warto wspomnieć w kontekście edukacji filmowej w kinie, są pełnometrażowe filmy przyrodnicze. Gatunek ten w wersji kinowej to prawdziwa uczta dla zmysłów – piękna przyroda pokazana z bliska jest rzeczywiście fascynująca. W tym kontekście warto wymienić „Krainę miodu”, która pokazywana w kinach zachwyciła publikę ujęciami przyrody i rządzącymi nią zasadami.
Wymienione powyżej gatunki filmowe nie zamykają bynajmniej katalogu filmów edukacyjnych. Walor edukacyjny filmów może zawierać dowolna produkcja, która jest dla widza źródłem poznania. I nie musi to być poznanie faktów historycznych. Poprzez filmy poznawać możemy kulturę innych narodów, nawet jeśli w filmie pokazywana jest niejako w tle. Przykładem takiej produkcji jest chociażby „Ramen. Smak wspomnień”, dzięki któremu widz ma możliwość poznania najważniejszych elementów kuchni azjatyckiej, mimo że są one tylko tłem dla historii rodzinnej.
Co do tego, że kino i filmy mają walor edukacyjny nie ma wątpliwości. Każdy, kto będąc w kinie chciałby poszerzyć swoją wiedzę, powinien tylko uważnie dobierać filmy. Bogatą ofertę kina o zacięciu edukacyjnym znaleźć można w kinach studyjnych i lokalnych.