Dobre kino to takie, które prowokuje widza do rozważań, do zastanowienia się nad tym, jakich wyborów dokonuje w codziennym życiu i jakie znaczenie mają one dla niego samego i jego otoczenia. Współczesne kino porusza problematykę społeczną, podejmując tematy, które dotyczą ogółu społeczeństwa, a więc również każdego z nas z osobna. Tego rodzaju produkcje nazywane są również kinem czy filmem zaangażowanym. Poniżej wskazujemy na filmy kina zaangażowanego, które warto zobaczyć.
Kraina miodu
Kraina miodu była macedońskim kandydatem do Oskara w 2019 roku. Jest to historia kobiety żyjącej w górskiej miejscowości, która utrzymuje siebie i swoją starszą matkę ze sprzedaży miodu. Sama ma w swojej pasiece kilka uli, ale miód podbiera również z uli zlokalizowanych w okolicznych górach i lasach. Kieruje się przy tym zasadą: pół dla mnie, pół dla pszczół. Jej życie płynie spokojnie, dopóki w okolicy nie pojawia się rodzina, która również chce zarabiać na sprzedaży miodu. Niestety nie wyznaje przy tym zasady, że część pożytku trzeba pozostawić pszczołom, by mogły przeżyć surową bałkańską zimę. Jak skończy się ta historia i jakie płyną z niej dla nas wnioski? Zapraszamy do obejrzenia filmu, który aktualnie dostępny jest w sieci. Warto przy tym nadmienić, że obraz zdobył wiele nagród, a dla widza jest dodatkowo okazją do poznania pięknych przyrodniczo terenów Macedonii.
Słodki koniec dnia
To propozycja z polskiego podwórka. Film jacka Borcucha jest tak samo piękny, jak zaangażowany społecznie. Akcja filmu rozgrywa się na tle urokliwej Toskanii. W tej opowieści poruszono problem dotyczący wtłaczania kobiet w określone role społeczne, ale także problem braku tolerancji dla inności, rasizmu, obawy przed uchodźcami. Niektórzy krytycy dopatrują się w filmie alegorii pomiędzy losem głównej bohaterki Marii Linde a losem Europy. To również film o tym, czy warto żyć w zgodzie z własnymi przekonaniami. Na ekranie zobaczymy w głównych rolach Krystynę Jandę i Kasię Smutniak. Wielbicieli literatury zaskoczy z pewnością fakt, że współscenarzystą filmu jest Szczepan Twardoch.
Wszystkim, którzy kochają muzykę polecamy film dokumentalny z 2019 r. „Pavarotti”. Film jest biografią tego genialnego śpiewaka operowego, a jeden z wątków dotyczy zaangażowania Mistrza w działalność charytatywną.
Kino to doskonała okazja do edukacji, poszerzania horyzontów, kształtowania własnego spojrzenia na świat. Poza komercyjnymi hitami warto zwrócić uwagę na kino niezależne – jest bardzo inspirujące i świeże.